Podobnie jak firmowa strona WWW do niedawna postrzegana była jako zbędny luksus, tak niestety w dalszym ciągu postrzegane jest oprogramowanie "szyte na miarę" klienta. Warto zdać sobie sprawę że odpowiedni proces w firmie w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem potrafi znacząco zredukować zbędne koszta. Dedykowane oprogramowanie ma tę zasadniczą zaletę ze jest dopasowane do indywidualnych potrzeb, możliwości i preferencji firmy. Powstaje ono na podstawie wymagań pozyskanych bezpośrednio od klienta. Sytuacje takie jak brak potrzebnej funkcjonalności, wątpliwa intuicyjność, czy niedopasowanie do realnych potrzeb i wymagań klienta tutaj nie występują.

 

PRZYKŁAD:

Nie jest tajemnicą poliszynela ze oprogramowanie dedykowane jest droższe niż dostępne na rynku gotowe rozwiązana, jednak jest to tylko pozorna oszczędność. Dlaczego?. Przyjrzyjmy się przykładowi małej firmy handlowej i problemowi który dotyczy niemal wszystkich tego typu przedsiębiorstw, a mianowicie uzupełniania stanów magazynowych towarem który wcześniej został sprzedany. W większości firm proces wygląda następująco: około godziny 8:00 - 9:00 do komputerów siada kilku handlowców. Wykonują oni raport sprzedaży za ostatni dzień (lub dni) zawierający nazwę produktu, ilość sprzedanych sztuk, ostatnią cenę zakupu. Często taki raport ze względu na swoją wielkość jest dodatkowo drukowany aby analiza zapotrzebowania była łatwiejsza. Handlowcy analizują produkty które warto by zamówić, a które były tylko pojedynczą sprzedażą i nie warto zaopatrywać się w ich większą ilość, skreślając tym samym pozycję po pozycji. Następnie wyszukują w ofertach swoich dostawców owe produkty porównując ceny aby marża była jak najwyższa. Pamiętajmy ze nazwa bądź symbol produktu w naszej bazie często jest inny niż ten którymi posługują się hurtownie, wiec o pomyłkę nie jest trudno. Wreszcie zamawiają każdy produkt z osobna wprowadzając jednocześnie zamówienie do wewnętrznego systemu jak i do systemu hurtowni, pozycja po pozycji.

 

PROBLEM:

Mimo iż sytuacja wydaje się poprawna, to jednak mamy tu do czynienia ze złym procesem i niedopasowaniem systemu do realnych potrzeb firmy.

 

UPROSZCZONA ANALIZA KOSZTÓW:

Załóżmy ze handlowiec zarabia 3000 netto miesięcznie. Przy ośmiogodzinnym systemie pracy 5 dni w tygodniu daje to w przybliżeniu 18,5 zł za godzinę jego pracy. Załóżmy ze w opisanym powyżej procesie bierze udział 6 handlowców, a zamówienia prowadzone były przez 5 godzin. Daje nam to 5h*6*18,5 =555zł kosztów dziennie. W skali miesiąca będzie to 555*21 = 11 655 zł a w skali roku koszt utrzymania tego procesu to prawie 140 tyś złotych.

 

OPTYMALIZACJA PROCESU:

Z naszego doświadczenia wiemy ze wyżej opisany proces można spokojnie zredukować do dwóch handlowców i dwóch godzin pracy. Niemożliwe? A jednak. Przyjrzyjmy się jeszcze raz jak mógłby wyglądać proces. Dwóch handlowców przychodzi do pracy między 8:00 - 9:00. Siadają do komputerów a tam już nie tyle co raport ze sprzedaży, ale czeka na nich dokładna lista produktów które maja zamówić. Lista została wygenerowana na podstawie statystyki sprzedaży z ostatniego okresu. Wyraźnie widać ile sztuk powinni zamówić na stan, za jaką cenę i z jakim prawdopodobieństwem produkt się sprzeda w najbliższej przyszłości. W ten sposób łatwo wyliczyć przewidywany zysk. Lista jest dodatkowo pogrupowana wg hurtowni która ma najlepsza cenę na dany produkt. Co ciekawe lista zawiera także produkty których nie sprzedawaliśmy a które może warto było by mieć na stanie. Potwierdzenie tak przygotowanego zapotrzebowania trafia automatycznie do wewnętrznego systemu jak i do bazy danych hurtowni, dzięki czemu odpada nam również ryzyko pomyłki związane z niedopasowaniem symboli produktów. W takim procesie rola handlowca sprowadza się tylko do kontroli raportu.

 

UPROSZCZONA ANALIZA KOSZTÓW PO OPTYMALIZACJI PROCESU:

18,5zł*2h*2osoby = 74zł dziennie. W skali miesiąca będzie to 74zł*21dni = 1554zł a w skali roku koszt utrzymania tego procesu to niecałe 20tys złotych. Realny zysk roczny dla małej firmy na optymalizacji zaledwie jednego procesu to 120tyś złotych!. Warto zauważyć ze w analizie nie wzięto pod uwagę ukrytych kosztów jak np. rachunków telefonicznych. Opisany przykład jest oczywiście jednym z wielu jakie można znaleźć w polskich przedsiębiorstwach.

 

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

Przygotujemy dla Ciebie architekturę systemu który najoptymalniej wykorzysta możliwości i potencjał Twojej firmy. W tym celu dokładnie zostaną przeanalizowane aktualne procesy jak i realne potrzeby, a o jakość końcowego rozwiązania zadbają nasi certyfikowani specjaliści QT i Microsoft Professionals. Powstałe w ten sposób oprogramowanie będzie niezależne od używanych platform (Microsoft Windows, Unix, Mac OS).

 

Formularz kontaktowy

Wysyłając formularz kontaktowy wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie podanym w formularzu kontaktowym w celu przygotowania i przekazania mi odpowiedzi na moją wiadomość.

Adres

BigDotSoftware
ul. Strzelców 42/7
Gdynia, 81-586
(+48) 691-518-599
 
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
NIP: 584-242-77-47
Regon: 222075150

Dołącz do nas